Kuzey-Güney Uluslararası Ulaşım Koridoru’nun önemi büyüyor

0

Bilindiği gibi, Avrasya’nın ‘ekonomik bütünleşmesi’ için planlar Çin Yeni İpek Yol Girişimi (NSRI) ile sınırlı değil. Kuzey-Güney Uluslararası Ulaşım Koridoru (ITC) projesi de büyük önem taşıyor. Projenin ana katılımcılarıysa Rusya, İran, Hindistan ve Azerbaycan.

ITC’nin Hindistan, Orta Doğu, Orta Asya ve Kafkasya’yı, Avrupa ülkeleri ve Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU) ülkeleri ile Rusya üzerinden bağlaması bekleniyor. Güzergâh, Hindistan’ın Mumbai şehri, İran’ın Bender Abbas şehri, Azerbaycan’ın başkenti Bakü ve Rusya’nın Astrakhan, Moskova ve St. Petersburg şehirlerinden oluşuyor. ITC, daha sonra kuzey Avrupa’ya kadar genişletilecek ve projenin burada belirtilen bölgeler arasındaki taşımacılık maliyetini ve mesafesini önemli ölçüde azaltması, böylece Avrasya coğrafyasındaki uluslararası ticarete önemli bir katkıda bulunması bekleniyor.

New Eastern Outlook’tan Dmitri Bokarev’e göre ITC projesi, 1990’lı yılların sonlarından beri çizim panosunda bulunuyor. İran, zaten mallarını Azerbaycan vasıtasıyla Rusya’ya naklettiği için bir anlamda işler yolunda. Şuan Hindistan ve Ortadoğu’daki birçok ülke, Avrupa ile bağlantıyı Süveyş Kanalı’ndan geçen uzun bir deniz yolunu kullanarak sağlıyor.

ITC’nin başlıca avantajı ise nakliyatın büyük kısmının arazi üzerinden sağlanacak olması. Yani, denizden daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli. Bununla birlikte, büyük hacimli malların kara yoluyla etkin bir şekilde taşınması için demiryollarını kullanmak daha uygun. Şu ana kadar uygun demiryolu altyapısı yoktu ve nakliyatın büyük bir kısmı İran’dan karayolu aracılığıyla Azerbaycan’a taşınıyordu. Bununla birlikte son yıllarda, birleştirilmiş demiryolu sistemi üzerindeki çalışmalar da belirgin biçimde arttı.

İran ve Azerbaycan projeye önemli katkılarda bulunuyor. İki ülke demiryolu sistemlerini birbirine bağlamak için Astara-Raşt-Kazvin güzergâhları üzerinden geçen bir demiryolu inşa etmeye karar verdiler. Yapım aşamasındaki yolun toplam uzunluğu neredeyse 360 ​​kilometre. Yol yakında kullanıma hazır olacak. Azerbaycan’ın Astara kasabasına giden yol, İran-Azerbaycan sınırı üzerindeki nehirden başlıyor. Yol, Astara nehrini yeni, özel olarak yapılmış bir köprü ile geçerek, Azerbaycan’daki komşusu ile aynı adı taşıyan İran’ın Astara kasabasına ulaşıyor. Rota, İran’ın kuzeyindeki Raşt ve Kazvin kasabalarından geçmekte ve İran demiryolu ağına bağlanmakta. Bu yol, Basra Körfezi kıyısındaki Bender Abbas limanına yolcu ve eşya taşımacılığı için de bir koridor olarak kullanılacak. ITC’nin en uzak noktası, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Hindistan’ın Mumbai kentindeki liman olarak gösteriliyor. Mumbai, yalnızca Hindistan için değil, Asya için de bir önemli bir merkez. Şehir, Arap Denizi sahilinde yer alıyor ve pek çok uluslararası güzergâhın kavşağında, bölgedeki ana limanlardan biri.

Emre Köse | AMN

Mart 2017 başlarında projenin bir test çalışması gerçekleştirildi. Astara-Astara rotasının Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in İran ziyaretiyle birlikte test edilmesi ise tesadüf değildi.

Ziyarette Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bir araya geldi. Müzakerelerde ağırlıklı olarak ulaştırma alanında İran-Azerbaycan işbirliğine ilişkin tartışmalar yer aldı. Demiryolu inşaatı ile ilgili yeni belgeler imzalandı. Haziran 2017’nin sonunda, İran Karayolları ve Kentsel Kalkınma Bakanlığı, Kazvin-Raşt bölümünün yakında kullanıma hazır olacağını bildirdi ve 2017 yazının sonlarında hizmete açılması bekleniyor. Kazvin-Raşt hattının inşaatı 2009 yılında başladı. Bu 205 kilometrelik yolun inşa projesinin maliyeti yüksekti. Yol karmaşık bir araziden geçiyor ve bu da çok sayıda köprü ve tünel gerektiriyor. Kazvin-Raşt otoyolundan İran’da da ‘en karmaşık demiryolu projesi’ olarak bahsediliyor.

Temmuz 2017’de İran Demiryolları ve Azerbaycan Demiryolları olmak üzere iki şirket, İran Astara’da Azerbaycan mallarının nakledileceği geniş bir demiryolu terminali inşa etmek için sözleşme imzaladı. Azerbaycan tarafı bu projeye 60 milyon dolar yatırım yapmaya hazırlanıyor. İnşaatın 1 milyar dolardan fazlaya mal olması bekleniyor. Azerbaycan, İran’a 500 milyon dolar kredi vermeyi düşünüyor. Astara-Raşt hattının oluşturulması, Azerbaycan ve İran demiryolu sistemleri arasında bir bağlantı kurmanın son adımı olacak. Bu, ITC projesinin tarihindeki en önemli aşamalardan biri.

Hindistan’ın projeye gösterdiği ilginin canlanması, ITC’nin başarılı bir şekilde ilerlemesinin bir göstergesi olarak görülebilir. Temmuz 2017’de Hindistan’dan bir parlamento heyeti, Rusya-Hindistan Parlamentolararası Meclis Komisyonu toplantısına katılmak üzere Moskova’yı ziyaret etti. Toplantının ardından Hindistan Parlamentosu Alt Meclisi Başkanı Sumitra Mahajan, Rusya ve Hindistan’ın ITC projesi de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliğini geliştirmesi gerektiğini söyledi.

ITC’nin Avrasya’nın en önemli ulaşım arterlerinden biri haline gelmesine katkıda bulunabilecek birçok faktör var. Birincisi, geleneksel Asya-Avrupa deniz yolunun yüksek maliyeti ve uzunluğu. İkincisi, Süveyş Kanalı’ndan geçen deniz trafiğine tehlike oluşturan Ortadoğu’daki mevcut istikrarsızlık.

Çin Yeni İpek Yolu projesinin tüm avantajlarına rağmen, Asya bölgesindeki (özellikle Hindistan) aktörlerin birçoğu Çin etkisinin hızla yükselmesinden korkuyor. Aynı zamanda, Avrasya’nın ekonomik ve nakliye entegrasyonunun gereğinin farkındalar. Sonuç olarak, alternatif ulaşım koridorları bulmak için acele ediyorlar.

Advertisements
Share this article:
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares