ŞAM

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad SBS Kanalı ile röportajında; çözümün Suriyeliler arasında yapılacak siyasi diyalog da yattığını, fakat aynı zamanda Suriye’deki terör ve teröristlerle mücadele etmeden çözüme ulaşılmasının imkânsız olduğunu vurguladı.

 

El Esad, batı ülkeleri, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar gibi bölge ülkelerinin teröre verdikleri desteği kesmek istememesinden dolayı çözümün imkânsız olduğunun altını çizerek “Teröristlere verilen her türlü lojistik desteğin durdurulması ve Suriyelilerin anayasa, Suriye’nin ve siyasi rejimin geleceğini tartışacakları bir diyalogu başlatmaları halinde çözüm yakındır” dedi.

Rakka kentinin Halep, Şam ve diğer tüm Suriye kentleri kadar önemli olduğuna dikkat çeken el Esad, terör gruplarının oluşturduğu tehlikenin işgal ettikleri toprakla ilişkili olmadığını, konvansiyel bir savaş yürütülmediğini belirten el Esad, sorunun söz konusu terör gruplarının kendi ideolojilerini bulundukları bölgedeki insanların beyinlerine empoze etmeleriyle alakalı olduğuna dikkat çekti.

Hizbullah Suriye Ordusunun Karşısında Değil Yanında Savaşıyor

Cumhurbaşkanı el Esad, kitleleri inançlar üzerinden harekete geçirmenin tehlikesine işaret ederken “Askeri açıdan Rakka’ya ulaşmak zor değil, mesele zaman meselesi ve biz bu yönde ilerliyoruz” diye konuştu.

Savaştan söz edildiği zaman düşmanın ne yapabileceği sorusunun sorulması gerektiğine değinen el Esad, bunun Türkiye’nin ve özellikle Erdoğan’ın yaptıklarıyla ve terör gruplarına verdiği destekle doğrudan alakalı olduğunu ifade etti.
El Esad, söz konusu bölgeye birkaç hafta ya da birkaç ay içinde ulaşmanın mümkün olduğunu, fakat Türkiye’nin teröristlere verdiği destek göz önünce bulundurulmadan verilecek herhangi bir yanıtın gerçeklerden ve objektiflikten uzak olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı el Esad, Suriye güçleri ile Hizbullah arasında herhangi bir çatışmanın söz konusu olmadığını, aksine Hizbullah’ın Suriye ordusunu desteklediğini belirterek “Hizbullah, Rusya’nın desteğiyle Suriye ordusunun karşısında değil yanında savaşıyor” dedi.
El Esad, Tahran’da Suriye, Rusya ve İran Savunma Bakanları arasında yapılan toplantının terörle mücadele konusunda koordinasyon bulunduğunun kanıtı olduğuna dikkat çekti.

Silah taşıyıp sivillere, mal ve mülklerine saldırıp terör estiren ve insanları korkutan grupların muhalefet sayılamayacağına değinen el Esad, “Muhalefet diğer ülkeler adına vekâleten çalışan gruplar değildir. Suriyeli olması ve siyasi araçlar kullanması gerekir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı el Esad, ateşkesin hala geçerli olduğunu, birçok bölgede uygulanırken bazı bölgelerde uygulanmadığını, terör gruplarının ateşkesi her gün ihlal ettiğini söylerken “Devlet güçlerine saldıran teröristlere karşılık vermek hakkımızdır” dedi.

İran Ve Rusya Esad’ı Değil Suriye Halkını ve İstikrarı Savunuyor

Suriye krizinin nasıl başladığına ilişkin soruya yanıtında Cumhurbaşkanı el Esad, reform isteyen insanların protesto gösterisi yaptıklarının inkar edilemeyeceğini ve bunların tümünün terörist yada paralı asker olmadığını belirterek “Göstericilerin çoğu tabi gerçek göstericilerden bahsetmiyorum gösteri yapmak için Katar’dan para alıyordu. Daha sonra silahlı eylemler yapmak için para almaya başladılar. Duvara yazı yazdıkları için tutuklanan çocukların hikâyesi ise hayal ürünüdür ve hiç yaşanmadı” dedi.

Suriye hükümetinin 2000 yılında resmi olarak reformlara başladığına değinen el Esad, talep edilen tüm reformların krizin başlaması ardından yapıldığına, bunun da meselenin reformlarla alakalı olmadığının göstergesi olduğuna, muhalefetin talep ettiği değişikliklerin yapılmasına rağmen hiçbir değişimin gerçekleşmediğine dikkat çekti.

Bazı bakanların hükümetten bazı durumlarda Suudi Arabistan bazı durumlarda ise Fransa’nın isteği üzerine ayrıldıklarını söyleyen el Esad, şu söz konusu bakanların bu ülkelere bağlı sözde muhalefete katıldıklarını, Suriye açısından hiçbir değer taşımadıklarını, ayrılmalarının Suriye’deki durumu etkilemediğini ifade etti.
Suriyeli tüm taraflarla diyalogu desteklediklerini belirten el Esad, şu ana kadar görüşmelerin başlamadığını ve Suriyeliler arasında görüşmelerin yapılmadığını, şu ana kadar sadece BM özel temsilcisi Staffan de Mistura ile görüşmeler yapıldığını ekledi.
Cumhurbaşkanı el Esad, barış görüşmeleri için bir metot belirlenmesi gerektiğine değinerek bunun hala oluşmadığını, görüşmelerin verimli olması için temel ilkelerin belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

Rusya ve İran’ın söylendiği gibi Esad’ı desteklemediğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı, iki ülkenin Suriye’ye verdiği desteğin genel durumla alakalı olduğunu, Suriye’deki kaosun bölgede domino etkisi yaratacağını bununda komşu ülkeleri, İran, Rusya ve Avrupa’yı etkileyeceğinin altını çizdi.

Suriye’yi savunan İran ve Rusya’nın aynı zamanda istikrarı, ülkelerinin istikrar ve çıkarlarını savunduğunu belirten el Esad, Rusya ve İran’ın Suriye halkını ve kendini koruma hakkını savunduğunu vurguladı.

 

SANA

Share this article:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Notice: All comments represent the view of the commenter and not necessarily the views of AMN.

All comments that are not spam or wholly inappropriate are approved, we do not sort out opinions or points of view that are different from ours.

This is a Civilized Place for Public Discussion

Please treat this discussion with the same respect you would a public park. We, too, are a shared community resource — a place to share skills, knowledge and interests through ongoing conversation.

These are not hard and fast rules, merely guidelines to aid the human judgment of our community and keep this a clean and well-lighted place for civilized public discourse.

Improve the Discussion

Help us make this a great place for discussion by always working to improve the discussion in some way, however small. If you are not sure your post adds to the conversation, think over what you want to say and try again later.

The topics discussed here matter to us, and we want you to act as if they matter to you, too. Be respectful of the topics and the people discussing them, even if you disagree with some of what is being said.

Be Agreeable, Even When You Disagree

You may wish to respond to something by disagreeing with it. That’s fine. But remember to criticize ideas, not people. Please avoid:

 • Name-calling
 • Ad hominem attacks
 • Responding to a post’s tone instead of its actual content
 • Knee-jerk contradiction

Instead, provide reasoned counter-arguments that improve the conversation.

1 Comment
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Gulf Day
Gulf Day
2016-07-01 11:31

Anything related to this is important