Japonya’nın “TBS” televizyonuna konuşan Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad, Astana görüşmelerinin başlangıçta ateşkese öncelik vereceğini öngörüyorum yada gördüğümüz kadarıyla insanların hayatını korumak ve insani yardımların ulaştırılması için ateşkese öncelik verilecek” dedi.

El Esad, Astana görüşmelerinde siyasi diyaloga yer verilip verilmeyeceğinin belirsiz olduğuna işaret ederek görüşmelere kimin katılacağının henüz netleşmediğini ifade etti.

El Esad konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şu ana kadar ateşkese varılması ve bu grupların Suriye’deki uzlaşmaya katılmalarını sağlamak için görüşmelerin hükümet ile terör grupları arasında müzakere şeklinde olacağını öngörüyoruz.Bu da silahlarını bırakmaları ve aftan yararlanmaları anlamına geliyor. Bu aşamada öngörebildiğimiz tek şey bu.”

Cumhurbaşkanı el Esad, yeni Amerikan yönetiminden teröristlerle mücadele etmek için bölgede gerçek ve objektif bir koalisyon oluşturma konusunda samimi olmasını beklediklerini belirtti.
El Esad, Erdoğan’ın ihvancı olduğunu, IŞİD ve Nusracı teröristlere karşı olduğunu göstermeye çalışarak manevra yaptığını ifade ederek “fakat Erdoğan, her gün desteği ile ayakta duran bu terör örgütlerine yardım ediyor” diye ekledi.

 

Yeni ABD yönetimi, terörle mücadele konusunda samimi olmalı

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın izleyeceği politikalar konusunda tahminde bulunmanın zor olduğuna değinen el Esad, “Sadece seçim kampanyası sırasındaki söylemlerine dayanarak hüküm verebiliriz. Bu söylemlerde öne çıkan ve iyi diyebileceğimiz tek şey önceliğimiz olan terörle mücadeledir. Trump, IŞİD’le mücadelenin öncelikli olduğunu söyledi.

IŞİD, terörün bir yüzünü ve örgütlerinden birini temsil ediyor. IŞİD’ten bahsederken Nusra’danve Kaide’ye bağlı ve şu an Suriye’de bulunan örgütlerden de söz etmek gerekiyor. Fakat anladığım kadarıyla IŞİD derken terörü kastediyor. Belirlediği bu önceliğinde önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

El Esad, yeni ABD yönetiminden teröre ilişkin bu söylemi yerine getirme konusunda samimi olmasını umut ettiklerini söyleyerek “sadece Suriye yardım etmesini beklemiyoruz. Çünkü bugün terör sadece Suriye’nin sorunu olmaktan çıkmış Ortadoğu ve uluslararası bir sorun haline gelmiştir. Bölgedeki teröristlerle mücadele için gerçek ve objektif bir koalisyon kurulması konusunda samimi olmasını temenni ediyoruz. Tabi bu birinci derecede Suriye’yi kapsayacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı el Esad, ABD ana akım medyası, farklı kurumlar ve baskı gruplarının Amerikan politikalarının değişmesini istemediğini çünkü Amerikan’ın yıkıcı politikalarından şahsi çıkar sağladıklarını söyledi.

El Esad şöyle devam etti: “George Bush’un 2000 yılında yönetime gelmesinde bu yana Amerika’nın dolaylı yada vekilleri aracılığıyla dolaysız savaş açmasından başka bir şey görmedik. Ana akım medya, çeşitli kurumlar ve baskı grupları da bu tür sorunlardan özellikle maddi çıkar sağlıyor. Bu nedenle Trump’ın terörle mücadele olsun diğer ülkelerin egemenliğine saygı ve hatta Rusya yada Çin gibi başka bir süper güçle kuracağı iyi ilişkilerle olsun dünyanın her tarafında sükûneti sağlama yönünde yapacağı politika değişimin önüne engel olacakları çok açık ve net şekilde görülüyor.”

Uluslararası koalisyonun bir buçuk yıl geçmesine rağmen terörle mücadele konusunda bir ilerleme sağlamadığına değinen el Esad, “çünkü bu konuda ciddi değiller” dedi.

 

Erdoğan duygusal olarak IŞİD’e bağlı

El Esad, “Erdoğan ihvancı, duygusal ve içgüdüsel olarak IŞİD’e ve el Kaideye bağlı. Aynı ideolojiyi benimsiyorlar. Bu nedenle onlardan kopamaz. IŞİD ve Nusra teröristlerine karşı olduğunu göstermek için birtakım manevralar yapıyor fakat her gün desteği ile ayakta duran bu örgütlere yardım ediyor” diye konuştu.

SANA / Düzenlenmiştir

Advertisements
Share this article:
 • 51
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  51
  Shares

Notice: All comments represent the view of the commenter and not necessarily the views of AMN.

All comments that are not spam or wholly inappropriate are approved, we do not sort out opinions or points of view that are different from ours.

This is a Civilized Place for Public Discussion

Please treat this discussion with the same respect you would a public park. We, too, are a shared community resource — a place to share skills, knowledge and interests through ongoing conversation.

These are not hard and fast rules, merely guidelines to aid the human judgment of our community and keep this a clean and well-lighted place for civilized public discourse.

Improve the Discussion

Help us make this a great place for discussion by always working to improve the discussion in some way, however small. If you are not sure your post adds to the conversation, think over what you want to say and try again later.

The topics discussed here matter to us, and we want you to act as if they matter to you, too. Be respectful of the topics and the people discussing them, even if you disagree with some of what is being said.

Be Agreeable, Even When You Disagree

You may wish to respond to something by disagreeing with it. That’s fine. But remember to criticize ideas, not people. Please avoid:

 • Name-calling
 • Ad hominem attacks
 • Responding to a post’s tone instead of its actual content
 • Knee-jerk contradiction

Instead, provide reasoned counter-arguments that improve the conversation.